Belediyeden çılgın proje: 320 TL veren arsa sahibi olacak

Kanada’nın Ontario bölgesindeki Cochrane kentinin belediye başkanı Peter Politis, genç nüfusu bölgeye çekmek için yaratıcı bir yöntem uygulamaya başladı.

Belediye başkanı, genç iş gücünü bölgeye çekmek için su ve elektriğin olduğu arsaları 10 Kanada dolarına (yaklaşık 320 TL) satışa çıkarma kararı aldı. Bölgenin doğal güzelliklerini öne çıkarmak isteyen Politis, satın alınan arsalara ev yapımında ciddi vergi indirimleri ve ayrıcalıkların olacağını da açıkladı.

Bölgede benzer arsa fiyatlarının yaklaşık 40 bin dolar olduğuna dikkat çekilirken belediyenin arsa satışını yaklaşık 1500 kişi ile sınırlı tutacağı kaydedildi. Toronto’nun kuzeyinde kalan ve dondurucu soğukların yaşandığı bölgenin sloganının, “Harikulade Beklenmedik” olduğunu söyleyen Politis, Avrupa ve hatta Jamaika’dan da talep geldiğini söyledi. Politis, “Biz Kuzey Kutbu değiliz. Burada elektrik ve su var” dedi.

Fakat bölge sakinleri bu plan ile ilgili farklı yorumlarda bulunuyor. Bir anda kasabanın büyümesinin kaldırılmasının zor olduğunu ve yeterli okul ve doktor bulunmadığını söylerken belediye başkanı, “Endişelenmeyin amacımız Cochrane’i Toronto ya da New York’a çevirmek değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x